9 Eylül 1986
Prof. Dr. Ali Cansu - Mediworld Sağlık TurizmiBlogDiyetisyenKorona Virüse Karşı Çocuklarınızın Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeniz İçin Öneriler
Mediworld Hakkında

Korona Virüse Karşı Çocuklarınızın Bağışıklık Sistemini Güçlendirmeniz İçin Öneriler

Şu anda Türkiye’miz başta olmak üzere tüm Dünyayı etkisi altına alan korona virüse karşı herkesin alması gereken hijyen önlemleri ve sosyal izolasyonun yanında çocuklarımızın beslenmesine dikkat ederek, bağışıklığını güçlendirmemiz büyük önem taşımaktadır.

Endişeli bir ruh halinde olması muhtemel olan ebeveynlerimiz için;

COVİD-19 salgınına ilişkin yapılan ilk ve en kapsamlı çalışmayı sizlerle paylaşmak istiyoruz..

Aşağıda linkini görebileceğiniz çalışmada virüs enfeksiyonunu geçiren 2143 çocuk değerlendirilmiş ve hastalığın klinik semptomlarının şiddetinin çocuklarda yetişkinlere nazaran çok daha hafif seyrettiği %94 oranında semptomsuz veya hafif ve orta düzeyde semptom gösterdikleri sonucuna varılmıştır.

Yani yeterli ve dengeli beslenen, bağışıklığını baskılayacak ikincil bir hastalığı olmayan, vitamin- mineral yetersizliği olmayan ve bağışıklığı desteklenen çocuklarımızın bu virüs enfeksiyonunu çok daha rahat atlattıkları görülmüştür.

 

PEKİ ÇOCUKLARIMIZIN BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ GÜÇLENDİRMEK İÇİN NELER YAPABİLİRİZ

***Bağışıklığın temel yapı taşı bağırsak sağlığımızdır ve bağırsak sağlığının temelini atan bazı fonksiyonel gıdalarımızla çocuklarınızın bağırsak sağlığını ve dolayısıyla bağışıklığını güçlendirebilirsiniz. Bağırsağımızdaki yararlı mikroorganizmalar olan probiyotiklerin doğal olarak yer aldığı besinler; Fermente süt ürünleri; Ev yapımı kefir-1 yaş üzeri için, Ev yapımı yoğurt -6. ay ve üzeri için, ayran, cacık, beyaz peynir,tarhana -7 ay ve üzeri için, Fermente etler- 1 yaş üzeri için, Turşular-2 yaş üzeri için,bol su ile tükettirilmelidir.

*** Çocuklarımız için hazırladığımız çorbalara antiseptik özelliklerinden dolayı, bağırsaklarda bulunan ve hastalık etkenleri ile savaşan probiyotiklerin üretilmesine katkı sağlamalarından dolayı ve zengin protein, demir, b12 içeriklerinden dolayı et suyu veya tavuk suları mutlaka eklenmelidir.

***Çocuklarımızın bağırsağında bulunan probiyotik mikroorganizmaların beslenmesini sağlayan prebiyotik besinlerden, soğan, sarımsak, pırasa, beyaz lahana, yer elması ve kuşkonmazı beslenme programlarına özellikle dahil etmeliyiz.

*** Çocuklarımızın beslenme menülerinde, mevsiminde  olan sebze ve meyvelerin günlük olarak en az 2-3 porsiyon  yer almasına büyük önem göstermeli özellikle antioksidan içeriklerinden dolayı brokoli ve karnabaharı mutlaka tükettirmeliyiz. Yine özellikle meyvelerimizden C vitamini açısından zengin kivi, greyfurt, portakal, mandalina ve nardan her gün en az ikisini  çocuklarımıza tükettirmeliyiz.

*** Çocuğumuz eğer 1 yaş altında ise ve sütümüz 1 damla dahi olsa mevcutsa çocuğumuzu emzirmeli ve kendi bağışıklığımızı da güçlü tutmalıyız.

*** Boğaz temizliğini sağlaması, sıvı elektrolit dengesini sağlaması ve toksin atımını hızlandırması nedeniyle çocuklarımızın günlük su tüketimini artırmalıyız.

***Antioksidan açıdan zengin olan baharatların gücünden yararlanmak için çocuklarımızın yemeklerine zencefil-1 yaş ve üzeri, zerdeçal-7. ay ve üzeri, kekik-7. ay ve üzerinde yarım çay kaşığı olacak şekilde günde 1 kez eklenebilir.

*** Enfeksiyonlara yakalanması durumunda sekresyon atımı hızlandırması ve antioksidan içeriği nedeniyle ballı zencefilli ıhlamur çayı içirebilirsiniz.

*** Çocuğunuzun her öğünde yeterli ve dengeli beslenmesini sağlamalı, özellikle kahvaltı öğününe çok dikkat etmeli, her gün 1 haşlanmış veya az miktarda ev yapımı tereyağı ile hazırlanmış yumurta tüketmesini sağlamalısınız.

***1 yaşından büyük çocuklarımıza antioksidan, antimikrobiyal, antiviral ve antienflamatuar özelliğinden dolayı propolis tükettirebilirsiniz.

*** Aktif bağışıklığın değerlendirilmesinde büyük önem taşıyan C vitamini, D vitamini, Demir, çinko ve selenyum minarellerinin miktarlarına mutlaka baktırmalı eğer eksiklik varsa beslenme uzmanı ile birlikte beslenmesi düzenlenmeli ve gerekli görülürse takviye kullandırılmalıdır.

*** Evde kendinizin hazırlamış olduğu fermente sebze suları- özellikle pancar suyu- veya ev yapımı turşuların-özellikle beyaz lahana turşusu- sularından 1 yemek kaşığı çocuğunuza bol su ile güvenle tükettirebilirsiniz.

*** Haftada 2 defadan az balık tüketen çocuklarımızın balık yağı takviyesi kullanması gerektiğini unutmamalısınız.

*** Stresin bağışıklık sistemini baskıladığını unutmayarak çocuklarınıza evde huzurlu ve gergin olmayan bir ev ortamı oluşturmalı, günde en az 8-9 saat uyumalarını sağlamalısınız.

 

 

!!!Belirtmiş olduğumuz genel önerilerin bile bir uzman kontrolünde gerçekleştiriliyor olması büyük önem arz etmektedir. En az 2 hafta süre ile evden çıkılmasını önermemekle beraber çocuğunuzu düzenli olarak takip eden uzman doktoru veya beslenme uzmanı ile iletişime geçerek destek almanızı öneriyoruz.

!!!Unutmamalıyız ki her meleğimizin bünyesi, yaşı ve gelişiminin farklı olması nedeniyle  her meleğimizin beslenme programı kendisine özel olmalıdır….

 

Sakin kalın, önlem alın ve sağlıklı kalın…

Bu içeriği paylaşın >
Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için gizlilik politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.