9 Eylül 1986
Mediworld Hakkında

Moxo Dikkat Performans Testi Nedir?

 

MOXO dikkat ölçme testi çocuklar ve  yetişkinler için geliştirilmiş Dikkat Eksikliği Hiperaktivite Bozukluğu tanısına yardımcı olan bilgisayar üzerinden yapılan görsel ve işitsel çeldiricilerin olduğu “online” dikkat ölçme testidir.

MOXO Sürekli Performans Testi (MOXO d-CPT) klinik ve bilimsel olarak onaylanmış bir testtir.

DEHB tanısının koyulmasına yardımcı olması nedeniyle de sıklıkla tercih edilir. MOXO, dikkat eksikliği, zamanlama, dürtüsellik ve hiperaktivitenin objektif olarak ölçülmesini sağlayan bir testtir.

Basit görünen bir MOXO görevine odaklanabilmek için, bireyin aynı günlük hayatta yapması gerektiği gibi, testte bulunan görsel ve işitsel çeldiricileri görmezden gelmesi gerekmektedir.

Birey bunu başarabilmek için çeldiricilerin aktif inhibisyonunu sağlamak zorunda bulunmakta, bu da testi çok daha zorlayıcı ve testin belirleyici niteliklerini de bir o kadar ileri düzeye getirmektedir.

Moxo Testine Tabi Tutulan Sorunlar

– Dikkat                   – Zamanlama

– Dürtüsellik          – Hiperaktivite

 

İki Formu Vardır:

  • Çocuk: 6-12 yaş
  • Erişkin: 13-70 yaş

                                                                                         

MOXO Test Ne Kadar Sürede Yapılmaktadır?

Test çocuklarda yaklaşık 15 dakika, yetişkinlerde 18 dakika sürmektedir.

Moxo Dikkat Testi Sonucunda Neye Ulaşırım?

Moxo Testi çocuk ve yetişkinlerin klinik tanılarına ve bilişsel fonksiyonlarının objektif olarak anlaşılmasına katkıda bulunmaktadır.

Çocuğun performansının çevresel koşulların değişimiyle birlikte nasıl seyrettiği, test süreci boyunca performansın ne şekilde değiştiği gibi konular incelenir.

Klinik tanıları desteklemenin yanı sıra, dikkati etkileyen şartların anlaşılarak, çalışma programlarının düzenlenmesine ve günlük hayatlarının iyileştirilmesine destek olmaktadır.

Moxo Dikkat Performans Testi Kim Tarafından Uygulanır?

Moxo Dikkat Testi Uzman Hekim ve Psikologlar tarafından uygulanır.

Bu içeriği paylaşın >
Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için gizlilik politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.