9 Eylül 1986
Prof. Dr. Ali Cansu - Mediworld Sağlık TurizmiBlogGenelEvde Kal Türkiye! Bu Dönemde Çocuklarınızın Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?
Mediworld Hakkında

Evde Kal Türkiye! Bu Dönemde Çocuklarınızın Beslenmesi Nasıl Olmalıdır?

Çocuklarımızın eğitimlerine evlerinde devam ettikleri, anne-babaların evde daha çok vakit geçirdikleri bu dönemde siz anne-babalara büyük görevler düşmektedir. Bu sosyal izolasyon dönemini çocuklarınızla doğru iletişim kurmak, aile bağlarını kuvvetlendirmek ve çocuğunuzun yetişkinlik dönemindeki sağlığının temel yapı taşı olan sağlıklı beslenme eğitimini vermek için fırsata çevirmelisiniz. Unutmayın bu dönemde ne kadar pozitif düşünce o kadar vücut direnci demek !!!

Biliyoruz ki siz ebeveynler şuanda çocuklarınıza televizyon izletmek, bilgisayar oyunları oynatmak veya tablet vermek istemiyor, daha çok kitap okusun, derslerine çalışsın ve yanlış beslenme tercihlerine yönelmesin istiyorsunuz. Fakat hepimiz biliyoruz ki yeterince enerjisini atamayan, duygusal tatmin yaşayamayan çocuklarımız yanlış beslenme tercihlerine yönelmeye yelteneceklerdir.

Peki evde çocuklarınızı sıkmadan  yeterli ve dengeli beslenmelerini nasıl destekleyebilirsiniz???

 • Öncelikle ısrarcı olmak ve gel bakalım sana bir şeyler anlatacağım demek yerine örnek olun ve önce sizler sağlıklı beslenin.
 • Evinizde mutlaka bir yemek saati düzeni olsun, ana ve ara öğünler birlikte yapılsın, tüm öğünlerde herkes yemek masasında yer alsın ve yemek saatleri dışında evde ebeveynler dahil kimsenin yemek yememesi gerektiği ev halkına açıklansın.
 • Çocuğunuzun şekerli besinleri-bağışıklığı direk düşürürler- yemesini istemiyorsanız nedenini açıklayın. Mesela çok şekerli besin tüketirse karnının ağrıyacağını, dişlerinin çürüyeceğini, daha çok hasta olacağını ve derslerindeki başarısının azalacağını anlatabilirsiniz.
 • Yine çocuğunuz süt ürünlerini tüketmeyi istemiyorsa, süt ve süt ürünlerinin kemiklerini güçlendirdiğini, dişlerinin daha sağlıklı olmasını sağladığını, boylarının daha çabuk uzamalarını sağladığını açıklayabilir ve o an için ısrar etmeyip sadece biraz bu konu hakkında düşünmesini isteyebilirsiniz.
 • Her öğünde mutlaka tüm besin gruplarının yer alması gerektiğini unutmamalı ve eğer çocuğunuz tüm çabalarınıza rağmen besin gruplarından birini veya birkaçını tüketmeyi reddediyorsa alternatif tarifler geliştirerek tüketmesini sağlamalısınız. Mesela kabak yemeyi sevmeyen çocuklarınıza mücver yapabilir, brokoli sevmeyen çocuklarınıza yemek tabağında saçları brokoli olan, burnu havuç olan ağzı yeşilbiber olan bir yemek tabağı hazırlayabilir, kefir sevmeyen çocuklarınıza kefirin içine meyve ve fındık ekleyerek meyveli smoothieye dönüştürebilir, pırasa sevmeyen çocuğunuza pırasalı börek yapabilir ve çocuğunuzun önce gözünü doyurabilirsiniz.
 • Şeker ve şekerli besin tüketmeye yatkınlığı olan çocuklarınızın beslenmesini düzenlerken, evde beraber hazırlamanız şartı ile istediği bir şekerli besini tüketebileceğini söyleyebilir ve yanında bir protein kaynağı ile öğünün şeker içiriğini düşürebilirsiniz. Şeker yerine doğal balın kullanıldığı, yaban mersinli ve havuç sulu-ikisi de dikkat ve beyin gelişiminde oldukça etkilidir- bir dilim kek ve ev yapımı kefir, süt veya ayranın tükettirilmesi çok daha güzel bir seçenek olacaktır.
 • Günlük olarak en yoğun karbonhidrat ve kalori alımının kahvaltı öğününde gerçekleştirilmesi gerekmesi nedeniyle beslenme programlarında yapacağınız esnetmelerin kahvaltı öğününde olmasını tercih etmelisiniz.
 • Çocuklar üzerinde yapılan akademik araştırmalar gösteriyor ki, çocuklarımızda okul veya aile stresi, yanlış ebeveyn tutumu, aile içi beslenme yanlışlarının olup olmaması ve diğer stres etkenleri ne kadar az olursa çocuklar o kadar daha az yanlış beslenme tercihleri geliştirmektedirler. Bu nedenle çocuklarımızla sıkça zaman geçirmeli, stres faktörlerini en az indirmeli ve iyi birer örnek olmalıyız. Çocuklarınızın bir birey olduklarını unutmamalı, duygu ve düşüncelerine saygı duymalı ve bunu onlara hissettirmelisiniz.
 • Çocuğumuz eğer iştahsızsa ısrar etmemeli, yeme davranışını ödüllendirmemeli ve çocuklarınıza sert sözcükler kullanmamalısınız. İştahsızlık çoğunlukla besinin görüntü ve tadını sevmemekle alakalı olduğu için alternatiflerle iştahını siz artırmalısınız. Mesela sebze yemeyen çocuğunuza sebzeli yumurta yapabilir, yoğurtlu ve kıymalı sebze püresi hazırlayabilir veya haşlanmış sebze sularını içirebilirsiniz.
 • İştahı aşırı artan çocuğunuzun ise ceviz, fındık, badem tüketimini artırabilir ve bol bol havuç suyu içmesini sağlayarak hem şeker isteğini bastırabilir hem de aşırı hareketliliğin önüne geçebilirsiniz.
 • Çocuklarınıza hazır hiçbir gıda tükettirmemeli ve her saat başı su içmelerini sağlamalısınız. Eğer su içmeyi sevmiyorsa günlük olarak içeceği 1 sürahi suyun içerisine sevdiği bir meyvenin suyundan bir yemek kaşığı ekleyerek suyu tatlandırabilirsiniz.
 • Uyku problemi olan çocuklarınızın son öğünündeki karbonhidrat içeriğini artırabilir ve uyku öncesi duş aldırarak uykuya dalmalarını kolaylaştırabilirsiniz.
 • Çocukların yapımında yer aldıkları besinleri  daha çok yemek istemeleri nedeniyle beraber yemekler hazırlayabilirsiniz.

Çocuklarınızın Yaş Gruplarına Göre Evde Yapımına Yardımcı Olabilecekleri Yemekler

 • 2-3 Yaşlarındaki çocuklarınız haşlanmış ve ılıtılmış patatesi ezerek patates püresi yapmada size yardım edebilir, Turta hazırlarken yumurtaları çırpabilir veya salatalar için limon suyu sıkabilir.
 • 4-5 yaşlarındaki çocuğunuz meyve ve sebzeleri yıkayabilir, sizlerin desteği ile meyve sıkacağında sebze ve meyve suları hazırlayabilir, salatada kullanılacak sebzeleri seçebilir, ekmeklerin veya pankeklerin üzerine bal sürebilir.
 • 6-7 yaşındaki çocuğunuz kendisi için meyve soyabilir, sizlerin desteği ile kendisine yumurta kırabilir veya haşlayabilir.
 • 8-9 yaşındaki çocuğunuz kendisi için sandviç veya tost hazırlayabilir, sizlerin kontrolünde kek malzemelerini karıştırarak ve çırpıcıyı kullanarak kek yapabilir, pastaları meyveler ile süsleyebilir, kendisi için puding yapabilir.
 • 10-12 yaşındaki çocuğunuz kurabiye hamuru yoğurabilir, salata yapabilir ve mutfaktaki birçok ev aletini kullanabilir.
Bu içeriği paylaşın >
Deneyiminizi geliştirmek için sitemizde çerezleri kullanıyoruz. Detaylı bilgi için gizlilik politikası sayfamızı ziyaret edebilirsiniz.